Ympäristölautakunta

Etusivu / Suomeksi / Päätöksenteko / Luottamushenkilöt / Ympäristölautakunta

1.4.2013 aloitti Pielaveden, Keiteleen ja Vesannon kuntien yhteinen ympäristölautakunta. Pielavesi toimii isäntäkuntana.



Ympäristölautakunta  toimii

  • maankäyttö- ja rakennuslain 21 §:n mukaisena viranomaisena
  • ympäristönsuojelun hallinnosta annetun lain 5 §:n mukaisena ympäristönsuojeluviranomaisena
  • ulkoilulain 20 §:n mukaisena kunnan leirintäalueviranomaisena
  • rakennustuotteiden markkinavalvontaviranomaisena
  • rakennussuojelulain 14 §:n mukaisena lautakuntana
  • vesihuoltolain mukaisena viranomaisena
  • jätelain mukaisena valvontaviranomaisena
  • maasto- ja vesiliikennelain mukaisena lupa- ja valvontaviranomaisena
  • vesilain mukaisena valvontaviranomaisena
  • ympäristönsuojelulain mukaisena lupa- ja valvontaviranomaisena


Lautakunta on 7 jäseninen ja siihen kuuluu 3 jäsentä Pielavedeltä, 2 jäsentä Keiteleeltä ja 2 jäsentä Vesannolta.

Pielaveden, Keiteleen ja Vesannon kuntien yhteinen ympäristölautakunta vv. 2013 - 2016

 

 Jäsenet

Varajäsenet:

Puheenjohtaja
Markku Paananen
Maaherrantie 40
72600 KEITELE
040 588 8497
markku.paananen@pielavesi.fi

 
Mirja Tirkkonen
Pohjois-Keiteleentie 1588
72980 PETÄJÄKYLÄ
040 562 3844
mirja.tirkkonen@suomi24.fi

 
Varapuheenjohtaja
Hannu Haapamaa
Haapalantie 150
72210 TERVO
050 592 5031
haapamaa@luukku.com



Osmo Korhonen
Leväntie 7
72330 TIITILÄNKYLÄ
040 565 5467
osmo.korhonen@pp.inet.fi


Jäsenet:

 

Anu Eevala



anu.eevala@keitele.fi

Juhani Soiru
Takatie 3
72600 KEITELE
040 840 9837
juhani.soiru@pielavesi.fi

Lahja Hakulinen
Laajakummuntie 71 A
72400 PIELAVESI
0400 454 970
lahja.hakulinen@pielavesi.fi

Tiina Valta
Oikopolku 8
72400 PIELAVESI
050 560 9062
tiina.valta@pielavesi.fi


Pekka Jääskeläinen
Lähteenahontie 33
72570 MÄNTYLÄ
040 758 6988
pekka.jaaskelainen@pielavesi.fi

Janne Kumpulainen
Savikontie 9 B 9
72400 PIELAVESI

 

Juha Pääkkönen
Katajamäentie 977
72400 PIELAVESI
040 706 7548
juha.paakkonen@pielavesi.fi

 

Liisa Salmi
Pien-Sulkavantie 475
74640 SULKAVANJÄRVI
044 954 0102
liisa.salmi@pielavesi.fi

Aija Myller
Myllyntie 15
72350 PIELOLA
040 841 4071
aija.myller@vesanto.fi

Auli Korhonen
Suonenjoentie 370
72300 VESANTO
040 846 9887
auli.korhonen@pp3.inet.fi