Ympäristölautakunta

Etusivu / Suomeksi / Päätöksenteko / Luottamushenkilöt / Ympäristölautakunta

1.4.2013 aloitti Pielaveden, Keiteleen ja Vesannon kuntien yhteinen ympäristölautakunta. Pielavesi toimii isäntäkuntana.



Ympäristölautakunta  toimii

  • maankäyttö- ja rakennuslain 21 §:n mukaisena viranomaisena
  • ympäristönsuojelun hallinnosta annetun lain 5 §:n mukaisena ympäristönsuojeluviranomaisena
  • ulkoilulain 20 §:n mukaisena kunnan leirintäalueviranomaisena
  • rakennussuojelulain 12 §:n mukaisena lautakuntana
  • vesihuoltolain mukaisena valvontaviranomaisena
  • jätelain mukaisena valvontaviranomaisena
  • maasto- ja vesiliikennelain mukaisena lupa- ja valvontaviranomaisena
  • vesilain mukaisena valvontaviranomaisena
  • ympäristönsuojelulain mukaisena lupa- ja valvontaviranomaisena
  • maa-aineslain 7 §:n mukaisena lupaviranomaisena ja 14 §:n mukaisena valvontaviranomaisena


Lautakunta on 7 jäseninen ja siihen kuuluu 3 jäsentä Pielavedeltä, 2 jäsentä Keiteleeltä ja 2 jäsentä Vesannolta.

Pielaveden, Keiteleen ja Vesannon kuntien yhteinen ympäristölautakunta vv. 2017 - 2021.

 

 Jäsenet

Varajäsenet:

Puheenjohtaja
Markku Paananen
Maaherrantie 40
72600 KEITELE
040 588 8497
markku.paananen@pp.inet.fi

 

 
Mirja Tirkkonen
Pohjois-Keiteleentie 1588
72980 PETÄJÄKYLÄ
040 562 3844
mirja.tirkkonen@suomi24.fi


Varapuheenjohtaja
Hannu Haapamaa
Haapalantie 150
72210 TERVO
050 592 5031
haapamaa@luukku.com



Pekka Mäklin


0400 619 452
pekka.maklin@suomi24.fi


Jäsenet:

 

Anna-Riikka Andersson
040 141 0402
anna-riikka.andersson@keitele.fi






Olli Vuorela
Viinikkalantie 12
72600 KEITELE
040 650 6760
ollvuo@suomi24.fi





Eeva Jäntti
Saikarintie 3584
72310 NIINIVESI
040 824 6219
e_jantti@hotmail.com


Paula Tuikka


           
Veli-Tuomas Hakulinen
Karttulantie 513a
72550 SÄVIÄ

           
Tuomo Karhunen
Huikarintie 281
71775 TUOVILANLAHTI
044 381 7229
karhunen.tuomo@gmail.com

Eino Nousiainen
Kiuruvedentie 1819
72710 VAARASLAHTI
050 562 2976
eino.nousiainen@pielavesi.fi

Pekka Jääskeläinen
Leppätie 6
72600 PIELAVESI
040 758 6988
pekka.jaaskelainen@pielavesi.fi

           

Auli Väänänen
Katajamäentie 839
72400 PIELAVESI
040 512 2046
auli.vaananen@pielavesi.fi

Leena Hopealahti-Kasurinen
Eskelinkoskentie 648
72430 PIELAVESI
040 412 5378
leena.hopealahti-kasurinen@pielavesi.fi