Siirry sisältöön

Järjestöt ja yhdistykset

Järjestöt ja yhdistykset ovat jokaisen kunnan merkittävä menestystekijä ja kuntalaisten hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen voimavara.

Pielavesi on aktiivisten yhdistysten kunta. Tältä sivulta löydät Pielavedellä toimivien yhdistysten yhteystietoja sekä rahoitustietoa yhdistyksille.

Järjestötila

Järjestöillä on käytössä kunnan tarjoama kokoustila Ikälän talossa (Toritie 6).

Kokoustilan käyttö on maksutonta, mutta se tulee varata etukäteen sähköisestä varauskalenterista.

Järjestöt ja yhdistykset Pielavedellä

Alle on listattu Pielavedellä toimivia yhdistyksiä ja järjestöjä.

Saat yhdistyksien ja järjestöjen nimet sekä yhteystiedot näkyviin klikkaamalla aihetta tai sen vieressä olevaa nuolta.

Lista on päivitetty 26.2.2024

Eläkeliiton Pielaveden yhdistys ry Anneli Partanen 040 513 0130, a.m.partanen@gmail.comhttps://elakeliitto.fi/yhdistykset/pielavesi(avautuu uuteen ikkunaan, siirryt toiseen palveluun)

Pielaveden Eläkkeensaajat ry Kalevi Mikkonen, pj 050 534 8209, kaleviilmarimikkonen@gmail.com / Seija Partanen, siht. 0400 204043, seijapartanen.48@gmail.com pielavedenelakkeensaajat@gmail.comhttp://pielavesi.elakkeensaajat.fi(avautuu uuteen ikkunaan, siirryt toiseen palveluun)

Pielaveden Lottaperinneyhdistys ry Mirja Jääskeläinen, pj 0400 655 401, mirja44.jaaskelainen@gmail.com

Pielaveden Sotaveteraanit ry Pertti Rautaparta pj., 0400 241 774, Paavo Leppänen siht., 045 2055 288 veteraanitpielavesi@gmail.com

Brihat ry (kuoro) Hannu Kumpulainen 0400 578 938, hannu.kumpulainen59@gmail.com

Taideyhdistys Pikema ry pj. Leena Savolainen, p. 045 651 5588, taideyhdistyspikema@gmail.com

Pielaveden harmonikansoittajat ry Pj. Arto Toppinen sihteeri Kari Haataja 040 139 5661, kari.matti.haataja@gmail.com

Pielaveden kansalaisopiston opistolaisyhdistys ry Pentti Lappalainen, pj. Marketta Raatikainen, siht. 0400 440 426, raatikainenmarketta@gmail.com

Pielaveden Karjalaiset ry Kari P. Koslonen 050 5769 341, kari@koslonen.fi

Pielaveden Kirkkokuoro ry Marketta Raatikainen, pj. 0400 440 426, raatikainenmarketta@gmail.com

Pielaveden Mieslaulajat ry Olavi Matsi p. 0500 676 822, pielalinja@gmail.com

Pielaveden musiikinystävät ry musiikki.pielavesi@gmail.com, pj. Terja Söderlund p. 0452154707, https://sites.google.com/view/musiikinystavat(avautuu uuteen ikkunaan, siirryt toiseen palveluun)

Pielaveden Muikkuvestivaalit ry muikkuvestivaali@gmail.com

Pielavesi-Teatteri ry Anja Vainanen 040 5688666, pielavesi.teatteriyhdistys@gmail.com

Pohjois-Savon kansanmusiikkiyhdistys Tuuren Perilliset-yhtye Terhi Hartikainen

Saarelan kulttuuriyhdistys Elina Aro-Ojapelto 040 708 3302, saarelan.kulttuuriyhdistys@gmail.com

Sylvi ry Susanna Hotari susanna.hotari@ruukkumaa.fi / sylvi.lieskauuni@gmail.com

Tuuren Sottiisi-toimikunta Terhi Hartikainen 050 370 9797, terhihartikainen@hotmail.com

Heinämäen kylätoimikunta Matti Janatuinen matti.janatuinen@delaval.com, 0400 330 086

Jokijärven kylätoimikunta Marita Kokkonen 050 5412712, marita.kokkonen@gmail.com

Jylängin kylätoimikunta Unto Valta 050 353 1895, unto.valta@gmail.com

Katajamäen kylätoimikunta Heikki Rönkkö 040 521 5080

Kirkkosaari-Penttilänlahden kyläyhdistys ry Jarmo Toivola 040 726 6636, toivolanjarmo@gmail.com

Lampaanjärven kylätoimikunta Martti Manninen 0400 303 114, marttimanninen@hotmail.com

Laukkalan kylätoimikunta Paavo Ruotsalainen 050 303 9145

Pajuskylä kylätoimikunta Outi Qvick 040 250 1333, qvickou@gmail.com

Pohjois-Pielaveden Kylät ry Päivi Lukkarinen paivi.lukkarinen1@luukku.com / ppkylat@gmail.com www.pohjoispielavesi.fi(siirryt toiseen palveluun)

Säviäntaipaleen kylätoimikunta Jari Bunda 040 562 2704, bundajari4@gmail.com

Venetmäen kylätoimikunta Viljo Niiranen Oravaisjärventie 390, 72400 PIELAVESI

Heinämäen seudun maamiesseura ry Samuli Kärkkäinen, pj karkkainenspm@gmail.com, 040 759 0105

Jylhän maa- ja kotitalousseura ry Matti Niskanen 040 5471 251, niskanen.ma@gmail.com

Laukkalan maa- ja kotitalousseura ry 

Löytynjärven-Jylängin pienviljelijäyhdistys ry Raimo Rönkä, pj. 040 534 3317 Juha Mielonen, rahastonhoit.

Maataloustuottajain Pielaveden Yhdistys, MTK-Pielavesi ry Puistotie 26 A 8, 72400 Pielavesi Laura Kolehmainen, pj. p. 040 754 0621 laurajaask@gmail.com

Metsänhoitohdistys Savotta ry Tapio Tolppanen tapio.tolppanen@luukku.com, 041 446 7242

Pielaveden maaseutuseura ry Marketta Raatikainen, siht. 0400 440 426, raatikainenmarketta@gmail.com

Pielaveden Venetmäen maa- ja kotitalousseura ry Petri Katainen 0500 240538 Marketta Raatikainen, siht. 0400 440 426, raatikainenmarketta@gmail.com

Vaaraslahden maa- ja kotitalousseura ry Jääskeläinen Pentti, pj pentti.jaaskelainen@pp.inet.fi, 040 098 6900
Naisjaosto: e.tikkanen@suomi24.fi

Heinämäen Martat ry Riitta Hedman-Partanen 050 380 9212

Rannankylän Martat ry pj. Jaana Pietikäinen 0400 138 775, jaana@helmijaana.fi https://rannankylanmartat.marttayhdistys.fi/(avautuu uuteen ikkunaan, siirryt toiseen palveluun)

Saarelan Marttayhdistys ry Arja Lipponen, pj arja.lipponen@luukku.com

Säviän Martat ry Toini Saastamoinen 040 552 4316, saastamoinentoini54@gmail.com https://www.facebook.com/savianmartat/(avautuu uuteen ikkunaan, siirryt toiseen palveluun)

Kaunisharjun Erämiehet ry Eero Valta 044 033 2817, eero.valta@gmail.com

Kuivaniemen Jyske ry Jani Kokkonen 0400276680, jani.kokkonen@juhoputtonen.fi www.kuivaniemenjyske.fi(avautuu uuteen ikkunaan, siirryt toiseen palveluun)

Laukkalan-Sulkavan erämiehet ry Terho Lukkarinen 0500 824 956 terho.lukkarinen@outlook.com

Lampaanjärven Metsästysseura ry Tuomo Väätäinen 0500 175 201, tuomo@vaatainen.net

Löytynjärven Metsästysseura Tero Rönkä 040 5244 503, tero.ronka@ysao.fi

Pajumäen Hirviseurue Ilkka Tikkanen 040 726 7120

Pajusten Metsästysseura Raimo Hyvärinen, raimo.hyvarinen@hyvariset.fi

Penttilänlahden Erästäjät ry Miika Kahelin 050 323 4476, Miika.Kahelin@gmail.com, www.penttilanlahdenerastajat.fi(siirryt toiseen palveluun)

Pielaveden ampuma- ja metsästysseura ry PAMS Pasi Kolehmainen 0400 865 856

Pielaveden Metsäpojat ry Petteri Suhonen 040 586 6423, petteri.su@hotmail.com

Pienlampaan Metsästäjät ry Paavo Savolainen 044 524 9522, paavo.savolainen78@gmail.com

Ristiskylän Erästäjät ry ristikylanerastajat@gmail.com Martti Kahelin, pj. 040 5020 815, martti.kahelin71@gmail.com www.ristiskylanerastajat.com/2(avautuu uuteen ikkunaan, siirryt toiseen palveluun)

Saarelan Seudun Riistamiehet 

Selkäyden Hirvimiehet Raimo Partanen 0440 236 112, rapartanen178@gmail.com

Säviän metsästysseura ry Pasi Saastamoinen 040 736 4316, pasi__82@hotmail.com

Säviäntaipaleen Erästäjät ry Väänänen Markku, pj 050 302 3927, vaananen.mar@gmail.com

Jylhän Nuorisoseura ry Elina Nousiainen elinanousiainen12@gmail.com, 040 516 0130

Katajamäen Nuorisoseura ry Esko Väänänen, pj 040 500 5739, vaananen.esko@gmail.com / Juha Pääkkönen, siht. jtpaa724@gmail.com

Lampaanjärven Nuorisoseura Salo r.y. Tuomo Väätäinen 0500 175 201, tuomo@vaatainen.net

Laukkalan Nuorisoseura ry Raija Laukkanen, siht. 040 740 9222

Manssilan Nuorisoseura Rajakivi ry Olavi Savonsalmi 044 274 7408, olli.savonsalmi@gmail.com

Pajusten Nuorisoseura ry Inka Hyvärinen 040 821 2315

Pielaveden Sulkavan Nuorisoseura ry Terho Lukkarinen 0500 824 956, terho.lukkarinen@outlook.com

Saarelan Nuorisoseura Riento ry Alpo Mikkonen 050 364 0151

Säviän Nuorisoseura ry Jaana-Riitta Simpanen 040 7383 243, saviannuorisoseura@gmail.com

KD Ylä-Savo Arto Kukkonen 0400 953 450, palvelu@aekukkonen.fi

Keskustan Pielaveden Kunnallisjärjestö ry Matti Rönkkö 0500 218 166, matti.ronkko@pielavesi.fi

Pielaveden Keskustanuoret ry Aku Saastamoinen 0400 834 316, saastamoinen.aku@gmail.com

Pielaveden Kokoomus ry Aarno Niskanen 040 149 2204, aarno.niskanen@pielavesi.fi

Pielaveden Perussuomalaiset ry Tuomo Karhunen 044 3817 229

Pielaveden Sosialidemokraatit ry Jyrki Kiukkonen jyrki.kiukkonen@evl.fi

Pielaveden Vasemmisto ry Mirka Parviainen 040 575 5813, mirka.parviainen@pielavesi.fi

Keilailuseura Piela Bowling ry Hannu Kumpulainen, pj pielavedenkeilahalli@gmail.com , 0400 578 938 http://www.piebo.fi/(avautuu uuteen ikkunaan, siirryt toiseen palveluun)

Pielaveden Alku ry Reino Tuovinen 0400 379 452, reino.tuovinen@pp.inet.fi

Pielaveden mäenlaskun kannatusyhdistys ry Leevi Jauhiainen

Pielaveden Pilkkijät ry Marko Kasurinen, siht. 040 3000 836, markokalevi.kasurinen@gmail.com, 050 5113706

Pielaveden Ratsastajat ry 

Ratsastusseura Taika ry Laura Pentikäinen, pj / Johanna Rinnevuori, jäsensiht. jopsukka84@hotmail.com

V- ja U-seura Pielaveden Sampo ry Timo Perälä 0400 418 393, timo.perala@savovolley.fi http://www.liigasampo.fi/(avautuu uuteen ikkunaan, siirryt toiseen palveluun)

Korppinen Kuntoon Ry 

Kuopion seudun epilepsiayhdistys ry https://www.epilepsia.fi/web/kuopion-seutu/yhdistys(avautuu uuteen ikkunaan, siirryt toiseen palveluun)

Kuopion Seudun Hengitysyhdistys Pielaveden Paikallistoimikunta Matti Hujanen 050 589 3185, matti.hujanen@gmail.com

Mannerheimin Lastensuojeluliiton Pielaveden yhdistys ry Jaana Maksimainen 040 745 0313, jaana.arvela@hotmail.com

Palvelu, Etsintä ja Tottelevaisuus -TEAM ry (PET-TEAM) Janna Kekkonen janna.kekkonen@gmail.com

Partiolippukunta Lepikon Tarpojat ry Eija Martikainen

Pielaveden 4H-yhdistys Liisa Raatikainen 040 326 7600, pielavesi@4h.fi

Pielaveden Diabetes-osasto Leena Kasurinen 040 532 9489, leenakasu@outlook.com

Pielaveden ja Keiteleen Näkövammaiset ry Paavo Ruotsalainen 050 303 9145

Pielaveden Kehitysvammaisten tuki ry pj. Roosa Paananen 040 939 1227, roosa.paananen@hotmail.com

Pielaveden Kennelkerho ry Jenni Kärkkäinen-Kiminki 050 462 5346, jenni.karkkainen21@gmail.com

Pielaveden Palokuntanuoret ry Petri Wasenius 040 8277 911, pwasenius@gmail.com

Pielaveden Pelastakaa Lapset ry Tiina Tarvainen 050 535 9015, tiina.tarvainen@pielavesi.fi

Pielaveden Sydänyhdistys ry Birgitta Nyman 0458811163, bhnyman@gmail.com

Pielaveden Syöpäosasto Eine Hyvärinen 040 7516 583, sihteeri eijaqvick@gmail.com

Pielaveden Vanhusten Kodit ry Raija Jauhiainen 040 847 3052, raija.jauhiainen@pielavedentilipalvelu.fi

Pielavesi-Seura ry Matti Rönkkö 0500 218 166, matti.ronkko@pielavesi.fi

Pohjois-Savon Muisti ry / Pohjois-Savon Muistiluotsi 017 263 3980, toimisto@psmuisti.fi

Punainen Risti / Pielaveden osasto Panu Zitting, pj 044 975 5137, panuzitting@gmail.com

Savon mielenterveysomaiset – FinFami ry Johanna Björn, toiminnanjohtaja 040 556 4292, toimisto@finfamisavo.fi

Säviän vanhemmat ry Eija Remes 040 576 3183, eijaremes70@gmail.com

Ilmoita puuttuvista tai muuttuneista yhdistyksen tai järjestön tiedoista

Voit ilmoittaa yhdistyksen tai järjestön tietoja tälle sivulle sähköisellä lomakkeella alla olevasta linkistä.
Huomioithan että alla olevan lomakkeen kautta tieto päivitetään vain kunnan verkkosivuille. Ilmoita muuttuneista tiedoista myös Patentti- ja rekisterihallituksen yhdistysrekisteriin.

Yhdistysten ja järjestöjen avustukset

Pielaveden kunta myöntää toiminta-avustuksia yhdistyksille (yleisavustus) sekä avustuksia kulttuuria ja liikuntaa edustaville yhdistyksille (kohdeavustus). Kohdeavustukset ovat tapahtumiin kohdistuvia avustuksia.

Järjestöyhteistyö